Na papiru se možda i kroje vizije o modernoj metropoli, ali stvarni život u Banjaluci ne izgleda toliko uljepšano. Jer, ljudi i danas koračaju neasfaltiranim ulicama, bez trotoara, preskaču rupe i mole Boga da iz suvih slavina konačno krene voda.
I ne, nisu ovo nikave primjedbe onih koji grad ne vole. Jer, i na aktuelnom času gradske Skupštine ponovo su dominirala pitanja i problemi infrastrukture i saobraćaja. O ovome su govorili odbornici. U ime građana.
Mnogi problemi koji ih muče ne traju od juče. Neki se vuku godinama, pa čak i decenijama.
Bezbjednost pješaka, a posebno djece, dovedena je u pitanje u više gradskih naselja. Odbornik Dragan Lukač ukazao je na stanje u naselju Petrićevac, u Ulici Jovice Savinovića. Na dionici od 1.300 metara trotoara uopšte nema, infrastruktura pod asfaltom je dotrajala, posebno vodovodne cijevi koje stalno pucaju i mještane ove ulice ostavljaju suvih slavina.
Slični problemi stižu i iz drugih dijelova grada. Dio Ulice Knjaza Miloša u Lazarevu i dalje čeka pješački prelaz i trotoar od hotela do benzinske pumpe. Ulica Starog Vujadina u naselju Starčevica je u takvom stanju da je kroz nju skoro nemoguće proći.
Odbornica Smiljana Babić Moravac upozorila je da su u Solunskoj ulici, zbog blizine škole i vrtića, hitno potrebne mjere za povećanje bezbjednost pješaka. Čulo se i da mještani u Ulici Vida Nježića i dalje čekaju obećana dva ležeća policajca kako bi zaštitili djecu i starije od nesavjesnih vozača.
A dok jedni muku muče sa plavljenjem zbog loše odvodnje, drugi sanjaju stabilan pritisak i kap u slavini. Pa je tokom aktuelnom času odbornik Igor Mandić pitao hoće li mještani Jagara i Ponira provesti još jedno ljeto bez vode. A u Ulici Blagoja Parovića pojedina domaćinstva i dalje nemaju normalan pritisak vode.
S druge strane su Drakulić i Kuljani, gdje oborinske vode kroje sudbinu imovine. Mještani Kuljana opravdano strahuju od novih padavina i pitaju hoće li biti izgrađena obaloutvrda od 70 metara kako bi se zaštitilo oko 30 ugroženih domaćinstava.
Tamo gdje ima prostora za odmor i rekreaciju, slika nije uvijek najsjajnija. Na aktuelnom času se moglo čuti da su staza za trčanje i sprave pod Starčevicom devastirane. Odgovor nadležnih je da će tartan podloga morati sačekati dokumentaciju i više novca u budžetu. Mnogi su, u najmanju ruku, bili iznenađeni obrazloženjem i da kante za otpad zapravo „stvaraju“ deponije, jer tamo „gdje ima više kanti, ima više smeća okolo“.
Odbornica Žana Grmuša u sredu je govorila i o stanju na Novom groblju u Pobrđu opisujući stanje alarmantnim, upozorivši da su površine zarasle u travu i korov.
I ovaj aktuelni čas je još jednom pokazao da Banjalučani u skoro svim naseljima dijele istu sudbinu. Rupe na putu, nedostatak vode ili nepostojeći trotoar jednako ugrožavaju svakog građanina.



